Česko-německo-polský koprodukční snímek Franz polské režisérky Agnieszky Hollandové bude mít světovou premiéru na filmovém festivalu v Torontu. Přehlídka se letos uskuteční 4. až 14. září, patří k největším a nejnavštěvovanějším filmovým událostem. Do českých kin snímek inspirovaný životem, dílem a fantazií spisovatele Franze Kafky natočený podle scénáře Marka Epsteina vstoupí 25. září. Za mediální zastoupení filmu informovala Zuzana Janák.
„Kytary jsem vzala na milost až před dvěma lety,“ říká zpěvačka Klára Vytisková v podcastu Poprask během Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Na festivalu koncertovala s novou deskou Vega, která je víc než obyčejným albem. Čtyřicetiletá hudebnice jednotlivé skladby zveřejňovala postupně během roku a natočila také sérii videoklipů, které odkrývají, „jak žije Klára Vytisková“. Vznikla taková reality show z Únětic.
Rok co rok nás Česká televize každé léto „osvěžuje“ reprízováním seriálů a filmů ze 70. a 80. let. Normalizační televizní poklady jedni milují a druzí nenávidí. Absolutní stálicí jsou Chalupáři. I letos zpříjemňuje nedělní primetime dvojice epizod o tom, jak Jiří Sovák a Josef Kemr nacházejí společnou řeč v rozpadlé chalupě, zatímco oba společně bojují o srdce Jiřiny Bohdalové. V redakci jsme se zamysleli, jak dát ošlehanému seriálu nový lesk, a myslíme si, že to máme. ČT by měla natočit remake,
Bratislavského rodáka Juraje Višného kdysi proslavila role svalnatého Supermana ve filmové komedii Kdo chce zabít Jessii. Ta se začala natáčet před šedesáti lety a byla natolik úspěšná, že bodovala i na světových festivalech.
Natočit film o vlastních předcích bývá spíše ke škodě než k užitku, pokud je výsledkem čistě sebeterapeutické dílo. Režisérka a scenáristka Alexandra Makarová, jejíž drama Perla promítá karlovarský festival, je ale důkazem opaku. Historický snímek o životě v emigraci, který lze ztratit jediným špatným rozhodnutím, herecky vede Rebeka Poláková. Do kin se dostane 24. července.
Natočil film o íránské dívce, která chce zpívat. Než jej dokončil, režim mu ho zabavil a zničil.„Nevěděli ale, že mám zálohu. Netušili to až do chvíle, kdy bylo oznámeno, že snímek bude uveden na vašem festivalu,” říká režisér.
Českou premiéru má za sebou film Karavan, který po třiceti letech zastoupil tuzemskou kinematografii na festivalu v Cannes. Čeští diváci ho poprvé mohli vidět ve Varech. Snímek Zuzany Kirchnerové, natočený s přispěním České televize, sleduje matku v podání Anny Geislerové vychovávající syna s poruchou autistického spektra. Jeho představitele našli tvůrci v neherci Davidu Vodstrčilovi. Režisérka vycházela z vlastního příběhu, protože ona sama se stará o syna s Downovým syndromem. V kinech se Kara
Marpo se mění z nekompromisního rapera v country zpěváka a svou novinku odjel natáčet do amerického Nashvillu. S klipem Memphis zabojuje v Óčko Chart proti Refewovi, Miley Cyrus s Naomi Campbell a Calvinem Harrisem s Clementine Douglas.
Ač se volně inspiroval kauzou Kulínský, nemá Sbormistr, který ze soutěže karlovarského festivalu vstupuje rovnou do kin, ani náznak skandální krimi, natož erotického thrilleru. Příběh školaček vystavených sexuálním atakům milovaného sbormistra vypráví bez senzacechtivých efektů – a bez překvapení.
Její nejslavnější film se jmenuje Žena pod vlivem, na ni samotnou měl pak největší vliv její dvorní režisér a životní partner John Cassavetes. Natočila s ním deset snímků, z nichž většinu karlovarské publikum mělo tu čest vidět. Že by sebou ale hvězda amerického nezávislého filmu 70. let GENA ROWLANDSOVÁ (1930–2024) nechala smýkat, rozhodně neplatí. V čem spočívalo kouzlo herečky, která si probije cestu do Varů i letos díky thrilleru Gloria?
V Karlových Varech už se z připravovaných českých filmů prezentovali například Neporazitelní režiséra Dana Pánka, natočení podle skutečného příběhu parahokejistů, nebo film Pod parou Rudolfa Biermana, který je předělávkou oscarového filmu dánského režiséra Thomase Vinterberga Chlast.
Nechvalně známá kauza sbormistra souboru Bambini di Praga Bohumila Kulínského stojí v pozadí scénáře snímku Sbormistr. Pro scenáristu a režiséra Ondřeje Provazníka jde o příběh, který je předvojem celosvětového hnutí Me Too. Jak říká, byť šlo o předvoj ještě poněkud neohrabaný, českou společností začátku tisíciletí velmi otřásl.
O své generaci takzvaných banánových dětí, která vyrostla mezi večerkami a tržnicemi, mluví otevřeně, kriticky i s nadhledem. Mladý česko-vietnamský režisér Dužan Duong natočil první celovečerní vietnamský film v Česku. Aktuálně s ním debutoval na festivalu v Karlových Varech. Snímek mapuje komunitní život vietnamské menšiny na přelomu milénia. Sám tvůrce vyrůstal v Sudetech a v rozhovoru pro Deník popsal, jak vnímá měnící se obraz Vietnamců v očích Čechů. „Dřív jsme byli za exoty. Dneska mám po
Režisér Tomáš Vorel se po letech znovu vrací k příběhu, který odstartoval dnes již kultovním Gymplem. Třetí díl nazvaný Džob vstoupí do kin 31. července a znovu v něm hrají jeho syn Tomáš Vorel ml. a Jiří Mádl. Ve speciálu ROZHOVARY Moniky Zavřelové prozradil, jak před lety film obsazoval, proč se kvůli němu dostal na polici a jestli plánuje natočit ještě nějaké další pokračování.
Režisér Tomáš Vorel se po letech znovu vrací k příběhu, který odstartoval dnes již kultovním Gymplem. Třetí díl nazvaný Džob vstoupí do kin 31. července a znovu v něm hrají jeho syn Tomáš Vorel ml. a Jiří Mádl. Ve speciálu ROZHOVARY Moniky Zavřelové prozradil, jak před lety film obsazoval, proč se kvůli němu dostal na polici a jestli plánuje natočit ještě nějaké další pokračování.
Jedna z hvězdných návštěv karlovarského festivalu, lucemburská herečka Vicky Kriepsová, v sobotu uvedla ve Velkém sále hotelu Thermal svůj letošní film Love Me Tender mladé francouzské režisérky Anny Cazenave Cambetové. Hraje v něm ženu, která se se svým bývalým manželem pře o péči o jejich společného syna, zatímco navazuje vztah s novou partnerkou. „Je to příběh plný naděje,“ řekla prvním českým divákům.
Třináctiletá Karolína se touží prosadit ve špičkovém dívčím sboru, kde už zpívá její starší sestra Lucie. Rýsuje se zájezd do New Yorku, což je v dané době – na začátku 90. let – lákadlo z říše snů. Snaha získat si respekt a přízeň obdivovaného sbormistra ale může vést k důsledkům, které dívka není schopna dohlédnout. Film zpracovávající ožehavé téma s citlivostí a civilností je samostatným hraným debutem ONDŘEJE PROVAZNÍKA (47), který s kolegou Martinem Duškem natočil drama Staříci, uvedené ve
Oficiálně začne 59. karlovarský festival až v pátek večer po slavnostním zahájení, promítat se ale bude už od devíti ráno a třeba místo oběda si mohou labužníci dopřát pamětnický snímek Barry Lyndon, který natočil Stanley Kubrick před padesáti lety.
Zatímco nejstarší doložené tetování pochází z doby kolem tří tisíc let před Kristem, v západních kulturách se jednalo o neobvyklou a sociálně nepřípustnou záležitost minimálně do poloviny 20. století (nemluvě o našem prostředí, kde bylo typické pro lidi na okraji společnosti po celou dobu totality) – natož pak u žen. Ve druhé polovině 19. století a začátkem 20. století byl tento druh umění k vidění téměř výhradně u lidí působících v zábavním průmyslu - například v cirkusech u burlesek, ale také
Slovenský premiér Robert Fico, o němž se ví, že má rád mír, minulý týden oficiálně vystoupil z NATO. Zároveň podstoupil operaci, po které se stal neutrálním. Jak sám uvedl, tento krok dlouho plánoval.
Umění možného je myšlenka, že politika je věcí pragmatismu, nikoli idealismu. Někdy je takový postup provázen servilitou. Ale to, co předvedli Evropané tento týden na summitu NATO v nizozemském Haagu vůči americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi, připomínalo rektální alpinismus. Trump přišel, viděl, dosáhl všeho, co si zamanul a odjel. Může se ale taková politika vyplatit?
V atmosféře letních akcí a dovolených to nám všem nedochází, ale přituhuje a Rusko se podle různých indicií stále intenzivněji chystá na rozsáhlejší válku, než je ta současná. My si hrozbu zatím ani neuvědomujeme, ačkoli bychom se na ni měli chystat. Summit NATO s pětiprocentním závazkem peněz na obranu je v tomto směru budíčkem, i když není jasné, zda všichni pochopili vážnost situace.
Už se ví, kdo bude režírovat nový film o Jamesi Bondovi. Společnost Amazon MGM oznámila, že jím bude Denis Villeneuve. Ten je mimo jiné režisérem a jedním z producentů oscarových snímků Duna a Duna: Část druhá.