Britská vláda chce celoplošně a ve všech volbách dát aktivní volební právo lidem od 16 let věku. To už částečně platí ve Skotsku a Walesu. Navrhované změny ještě musí schválit parlament. Snížení věkové hranice u prvovoličů ze současných 18 na 16 let před příštími parlamentními volbami je součástí opatření na zvýšení účasti občanů na demokracii, uvedla ve čtvrtek vláda.
Volební reforma v Británii má umožnit hlasování už od 16 let a rozšířit možnosti prokazování totožnosti. Studie ukazují, že mladší voliči bývají aktivnější než osmnáctiletí. Cílem je zvýšit volební účast.
Britská vláda chce celoplošně a ve všech volbách dát aktivní volební právo lidem od šestnácti let věku. To už částečně platí ve Skotsku a Walesu. Navrhované změny ještě musí schválit parlament. Snížení věkové hranice u prvovoličů ze současných osmnácti na šestnáct let před příštími parlamentními volbami je součástí opatření na zvýšení účasti občanů na demokracii, uvedla vláda.
V zahraničí je za hvězdu, doma mu to skřípe. Britský ministerský předseda Keir Starmer rok po triumfu v parlamentních volbách počítá hlavně neúspěchy, zatím poslední ránu mu zasadila vzpoura vlastních poslanců proti decentnímu proškrtání sociálních dávek. V britských médiích se proto už spekuluje o možnosti, že by příštím premiérem mohl být Nigel Farage.