Proč Ústavní soud nevyhověl návrhu poslanců hnutí ANO na zrušení změn penzijního systému? A jsou u nás práva opozice chráněna mimořádně slabě, jak tvrdí místopředsedkyně hnutí ANO Alena Schillerová? „Když vystupujete a obstruujete, tak pak se nemůžete před Ústavním soudem domáhat toho, že jste byl krácen na svém právu vyjádřit se věcně ke konkrétnímu zákonu,“ řekl mimo jiné ve 20 minutách Radiožurnálu ústavní soudce Jiří Přibáň.
Ústavní soud ve středu nevyhověl návrhu poslanců hnutí ANO na zrušení důchodové reformy. Opozice marně kritizovala jak obsah, tak způsob schválení novely. Ta mimo jiné postupně zvyšuje věk odchodu do důchodu z 65 na 67 let nebo zužuje obsah profesí, které mají nárok na dřívější penzi bez krácení pobírané částky.
Vláda uhájila důchodovou reformu, která posouvá věk pro odchod do důchodu. Návrh poslanců opozičního hnutí ANO na její zrušení Ústavní soud ve středu zamítl. ANO kritizovalo jak proceduru schvalování novely, tak její obsah.
Ústavní soud zamítl návrh skupiny poslanců hnutí ANO, kteří žádali zrušení klíčových částí vládní důchodové reformy.
Ústavní soud potvrdil platnost důchodové reformy. Její zrušení neúspěšně navrhovali poslanci opozičního hnutí ANO. Nyní je hranice věku odchodu do důchodu 65 let. Podle reformy, kterou v parlamentu prosadila vláda Petra Fialy, mají později do penze odcházet lidé narození po roce 1965. Každý ročník o měsíc později.
Ústavní soud zamítl návrh poslanců ANO na zrušení důchodové reformy. Zákon kromě jiného postupně posouvá věkovou hranici pro odchod do důchodu. ANO mělo výhrady k obsahu zákona i k proceduře schvalování reformy.
Ústavní soud potvrdil platnost důchodové reformy. Její zrušení neúspěšně navrhovali poslanci opozičního hnutí ANO. Nyní je hranice věku odchodu do důchodu 65 let. Později mají podle reformy, kterou v parlamentu prosadila vláda Petra Fialy, do penze odcházet lidé, kteří se narodili po roce 1965. Každý ročník o měsíc později.
Verdikt, zda platí důchodová reforma, vyhlásí Ústavní soud. Její zrušení navrhli poslanci opozičního hnutí ANO. Nyní je hranice věku odchodu do důchodu 65 let. Později by měli podle reformy, kterou v parlamentu prosadila vláda Petra Fialy, do penze odcházet lidé, kteří se narodili po roce 1965, každý ročník o měsíc později.
Senát ve středu projedná školský zákon, který se týká financování nepedagogických pracovníků. NERV předkládá vládě materiály o budoucnosti financování zdravotní péče a taky o regionálním rozvoji. V pravidelném pořadu Radiožurnálu Život k nezaplacení materiály rozebírá Daniel Prokop ze společnosti PAQ Research a člen Národní ekonomické rady vlády.