Evropská unie odloží platnost protiopatření proti americkým clům do začátku srpna, oznámila dnes předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Protiopatření měla začít platit od pondělí 14. července. Podle šéfky Evropské komise sedmadvacítka dává stále přednost vyjednání řešení, pokud jde o obchodní dohodu s USA. Zároveň ale připravuje protiopatření, jestliže k žádné dohodě nedojde. Z dopisu, který zaslal americký prezident Donald Trump předsedkyni Evropské komise, vyplývá, že USA zavedou
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová oznámila, že po deseti letech vyjednávání dosáhla Evropská unie politické shody s Indonésií o obchodní dohodě. Obě strany tak podle šéfky Evropské komise vysílají silný signál o předvídatelném, dlouhotrvajícím partnerství založeném na důvěře a sdílených hodnotách. Indonéský prezident Prabowo Subianto hovořil „o strategickém průlomu.“
Spojené státy zavedou od 1. srpna na dovoz zboží z Evropské unie clo třicet procent. Vyplývá to z dopisu adresovaného šéfce Evropské komise Ursule von der Leyen, který na své síti Truth Social zveřejnil americký prezident Donald Trump. Mluvčí Evropské komise Olof Gill tento týden uvedl, že EU by chtěla dosáhnout obchodní dohody se Spojenými státy před 1. srpnem, […] The post USA uvalí od srpna na zboží z Evropské unie 30procentní clo, oznámil Trump appeared first on Forbes.
Bylo zřejmé, že hlasování o nedůvěře Evropské komise (EK) nemůže projít a že od začátku šlo o „politické divadlo“, prohlásil eurokomisař Jozef Síkela. V pořadu Interview ČT24 s ním moderátorka Tereza Řezníčková dále probírala, jaká cla připraví pro Evropské unii americký prezident Donald Trump, jestli má Evropa šanci ustát ekonomické otřesy či jak silně ovlivní EU mocenské ambice Číny.
Česko nedopadlo nijak zvlášť překvapivě, ale dobře, řekl ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN) v reakci na zprávu o stavu právního státu, kterou v úterý zveřejnila Evropská komise. Česko podle ní pokročilo v reformách soudnictví, problémem ale dál zůstává vyšetřování korupce. Nedostatky jsou také v transparentnosti vlastnictví médií. Dvořák v souvislosti s tím připomněl novelu přezdívanou lex Babiš II, kterou loni zrušil Ústavní soud kvůli pochybení při procesu přijetí zákona. Un
Česká republika v uplynulém roce dosáhla určitého pokroku, pokud jde o odměňování soudců a státních zástupců. Dílčí úspěchy byly zaznamenány i ve snahách o zkrácení délky řízení. V každoroční zprávě o stavu právního státu v členských zemích Evropské unie to v úterý uvedla Evropská komise. V Maďarsku přetrvávají problémy se soudnictvím, nezávislostí médií či fungováním občanské společnosti. Na Slovensku zase zaostává v boji proti korupci.
Evropská komise navrhuje do roku 2040 snížit emise oxidu uhličitého o 90 procent ve srovnání s rokem 1990. A to i přes nesouhlas některých členských států včetně Česka. „Je to radikální ideologický návrh,“ kritizuje v Pro a proti Českého rozhlasu Plus europoslanec Alexandr Vondra (ODS). „Musíme myslet na další generaci,“ připomíná jeho kolega z Evropskéo parlamentu Luděk Niedermayer (TOP 09).
Pod návrh na odvolání předsedkyně Evropské komise se vedle necelých osmi desítek europoslanců podepsala i dvojice Čechů.
Čeští senátoři odmítli zavedení každoročních technických prohlídek osobních a lehkých užitkových aut starších deseti let. Ve středečním usnesení se tak postavili proti návrhu Evropské komise, stejně jako to již dříve udělala vláda. Senát rovněž nesouhlasí s navrhovanými každoročními emisními kontrolami dodávek už pouhý rok od jejich první registrace.