Česko stojí před otevřením politické debaty o případné legalizaci asistované sebevraždy nebo eutanazie. Ústavní soud ve svém aktuálním nálezu apeluje na zákonodárce, aby se problematikou začali zabývat. Souvisí to i s případem muže, jehož žádost o eutanazii soudy zamítly. ČT oslovila politické strany, některé už připravují vlastní návrhy.
Poslanecké sněmovna loni odmítla zavést manželství pro všechny a místo toho schválila institut partnerství pro stejnopohlavní páry, který kromě společných adopcí zaručuje stejná práva jako manželům. Přesto někteří LGBTQ+ lidé toto označují za diskriminační. I jinde v Evropě ale řešili podobnou situaci. Třeba ve Slovinsku dal Ústavní soud za pravdu kritikům partnerství a v roce 2022 nařídil zákonodárcům, aby zavedli manželství pro všechny. Šla by podobná cesta skrze soudy i v Česku?
Ústavní soud ve středu konstatoval, že zvýšení důchodového věku na základě vládní reformy není extrémní a podstata práva na přiměřené hmotné zabezpečení ve stáří je zachována. Zamítl tak návrh poslanců hnutí ANO na zrušení důchodové reformy, kterou schválila Sněmovna loni. V rozhovoru pro Radiožurnál odpovídal Jan Kysela, vedoucí katedry politologie a sociologie Právnické fakulty Univerzity Karlovy a poradce prezidenta pro ústavu a právní otázky.
Ústavní soud se opět velmi výrazně přimluvil za změnu jednacího řádu Sněmovny. Poslancům vzkázal, že současný stav, kdy menšina paralyzuje jednání dolní komory a většina prosazuje svou vůli na hraně zákonnosti, je neudržitelný. Že by se poslanci shodli po volbách na rychlé změně, ale vůbec není jisté.
Nejcitlivější místo v rozhodování o důchodovém věku u Ústavního soudu bylo ukončení rozpravy a porušení jednacího řádu Poslanecké sněmovny. Soudci ale přihlédli k tomu, že i šéf ANO Andrej Babiš dlouze řečnil mimo téma.
Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh poslanců hnutí ANO na zrušení důchodové reformy, jež kromě jiného postupně posouvá věkovou hranici pro odchod do důchodu. ANO mělo výhrady k obsahu zákona i k proceduře schvalování reformy.
Ústavní soud (ÚS) ve středu zamítl návrh poslanců hnutí ANO na zrušení důchodové reformy, která kromě jiného postupně posouvá věkovou hranici pro odchod do důchodu. ANO kritizovalo jak proceduru schvalování novely, tak její obsah, například postupné zvyšování důchodového věku a zúžení okruhu profesí, které mají nárok na dřívější penzi bez krácení pobírané částky. Poslanci hnutí Andreje Babiše tvrdili, že koaliční většina "zneužila své převahy nad opozicí a vykládala jednací řád poslanecké sněmov
Brno - Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh poslanců hnutí ANO na zrušení důchodové reformy, jež kromě jiného postupně zvyšuje věk pro odchod do důchodu. ANO mělo výhrady k obsahu zákona i k proceduře schvalování...
Vláda uhájila důchodovou reformu, která posouvá věk pro odchod do důchodu. Návrh poslanců opozičního hnutí ANO na její zrušení Ústavní soud ve středu zamítl. ANO kritizovalo jak proceduru schvalování novely, tak její obsah.
Ústavní soud zamítl návrh skupiny 19 senátorů, kteří napadli pět částí vládního konsolidačního balíčku.
Ústavní soud potvrdil platnost důchodové reformy. Její zrušení neúspěšně navrhovali poslanci opozičního hnutí ANO. Nyní je hranice věku odchodu do důchodu 65 let. Podle reformy, kterou v parlamentu prosadila vláda Petra Fialy, mají později do penze odcházet lidé narození po roce 1965. Každý ročník o měsíc později.
Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh skupiny senátorů vedených Michaelem Canovem (SLK) na zrušení některých částí vládního konsolidačního balíčku. Senátoři napadli pět částí, které podle nich nesměřují ke konsolidaci či porušují pravidla legislativního procesu, protože jde o takzvané přílepky. Kritizovali i zrušení třicetiprocentního podílu na výnosu z internetových a nelegálních hazardních her s tím, že porušuje právo obcí na samosprávu. Jejich argumenty ale ÚS nevyslyšel.
Ústavní soud zamítl návrh poslanců hnutí ANO na zrušení důchodové reformy. Opoziční ANO kritizovalo jak proceduru schvalování novely, tak její obsah, například postupné zvyšování důchodového věku a zúžení okruhu profesí, které mají nárok na dřívější penzi bez krácení pobírané částky.
Ústavní soud potvrdil platnost důchodové reformy. Její zrušení neúspěšně navrhovali poslanci opozičního hnutí ANO. Nyní je hranice věku odchodu do důchodu 65 let. Později mají podle reformy, kterou v parlamentu prosadila vláda Petra Fialy, do penze odcházet lidé, kteří se narodili po roce 1965. Každý ročník o měsíc později.
Verdikt, zda platí důchodová reforma, vyhlásí Ústavní soud. Její zrušení navrhli poslanci opozičního hnutí ANO. Nyní je hranice věku odchodu do důchodu 65 let. Později by měli podle reformy, kterou v parlamentu prosadila vláda Petra Fialy, do penze odcházet lidé, kteří se narodili po roce 1965, každý ročník o měsíc později.