Oprava památek, ale i podpora živé kultury, případně dotované vstupné do muzeí či galerií. Většina Čechů má o podpoře kultury u nás jasno. Jejich priority a například i postoj k (ne)regulaci AI v umění popsal exkluzivní průzkum Medianu pro Radiožurnál a Český rozhlas Plus v rámci projektu Česko 2025.
Vary bez Bartošky. Jaké jsou? Jaké budou? A jaké byly, když mezinárodní filmový festival v 90. letech Jiří Bartoška přebíral?
Druhý celovečerní snímek režiséra a scenáristy Ondřeje Provazníka se volně inspiruje kauzou Bohumila Kulínského, někdejšího šéfa dívčího pěveckého sboru Bambini di Praga. Bylo by však nespravedlivé na Sbormistra nazírat výhradně prizmatem skutečného případu sexuálního zneužívání. Svébytný příběh univerzálně vypovídá o studu, rivalitě a manipulaci v kulisách bezbřehých devadesátých let. Do kin vstupuje 10. července.
Zemi na Jadranu poprvé navštívil americký bláznivý youtuber IShowSpeed, kterého na sociálních sítích sleduje 41 milionů lidí. Že ho neznáte? Možná se stačí na tento fenomén popkultury zeptat svých dětí, v internetovém světě nejmladší generace je oblíbenější než kdejaká hudební hvězda. Mladík před rokem v létě vzbudil velký rozruch i svou procházkou po Praze. S obrovským dosahem jeho videí je to chodící reklama pro turistické destinace – naposledy jeho návštěvu zažil chorvatský Split, kde youtube
Před 50 lety vyplul z Massachusetts na malé, ani ne čtyřmetrové plachetnici nizozemský umělec Bas Jan Ader, s deklarovaným cílem překonat Atlantik. Pak už ho živého nikdo nespatřil. Jeho osud se stal snad nejzáhadnějším zmizením v uměleckém světě. Dodnes se spekuluje, zda šlo o nehodu, nebo se jím rozhodl naplnit svůj umělecký odkaz, založený na existenciálních myšlenkách a na romantických i hrdinských gestech.
Užít si kombinaci krás přírody a výtvarného umění mohou návštěvníci Zbrašovských aragonitových jeskyní v Teplicích nad Bečvou na Přerovsku. Pod názvem Postmineral tam svá díla předvádějí sochaři s vazbou na Ostravu Piotr Cielecki, Nicolas Holub, Martin Mydlarčík, Jozef Horvát, Pavla Václavíková, Nicola Bogvajová a Zuzana Sekerová.
Letní škola, 2001. Tedy první český viet-film, snímek od generace vietnamských tvůrců vyrostlých u nás, se v úterý na karlovarském festivalu dočkal červeného koberce a slavnostního uvedení v Thermalu. V ten den se ale staly i jiné filmové události, jak naznačuje Ivan Trojan na snímku.
Letní škola, 2001. Tedy první český viet-film, snímek od generace vietnamských tvůrců vyrostlých u nás, se v úterý na karlovarském festivalu dočkal červeného koberce a slavnostního uvedení v Thermalu. V ten den se ale staly i jiné filmové události, jak naznačuje Ivan Trojan na snímku.
Kapela Oasis je zpět, stejně jako její neúnavní fanoušci. A právě ti jsou podle nové britské studie důvodem, proč má téměř polovina obyvatel Spojeného království legendární skupiny plné zuby.
Londýn - Kapela The Velvet Sundown, která má na platformě Spotify více než milion fanoušků, přiznala, že ji vytvořila umělá inteligence (AI). Potvrdila tak podezření svých příznivců i odborníků. Soft-rocková...
Kapela The Velvet Sundown, která v řádu několika týdnů raketově vzrostla a zaznamenala obrovský úspěch, přiznala, že její veškerou tvorbu složila a nahrála umělá inteligence (AI). Potvrdila tak podezření svých příznivců i odborníků, píše agentura AFP. Soft-rocková skupina má na platformě Spotify více než milion fanoušků.
Držitel Oscara za reportážní snímek 20 dní v Mariupolu uvádí na karlovarském festivalu nový film z blízkosti válečné fronty na Ukrajině nazvaný 2000 metrů do Andrijivky. „Hledali jsme příběh, který by představoval univerzální zážitky ukrajinských vojáků, kteří tehdy bojovali na dlouhé frontě tisíce kilometrů, který by byl symbolem jejich úsilí,“ řekl Radiožurnálu válečný reportér Mstyslav Černov.
Americký kurátor umění Robert Flynn Johnson našel před lety na veletrhu v Kalifornii staré fotografie prostitutek a začal pátrat po osudu této kolekce. Jeho snaha vyvrcholila vydáním knihy Working Girls: An American Brothel, ve které jsou stovky snímků. Podle odborníků se jedná o nejstarší dochované fotografie lehkých žen ze Spojených států amerických.
Poslouchat Agnieszku Holland je stejně velká radost jako dívat se na většinu jejích filmů. Polka, která vystudovala v šedesátých letech 20. století FAMU a mluví krásnou češtinou té doby, představila na festivalu v Karlových Varech trailer filmu Franz, jenž bude mít premiéru už 25. září.
V Karlových Varech je tento islandský režisér jako doma a dorazil sem i se svým čtvrtým celovečerním snímkem a jeho klíčovou postavou, totiž střihačem. Jeho komorní drama Co nám zbylo z lásky se promítalo i v Cannes, ocenění ovšem tentokrát slízl režisérův pes. Jmenuje se Panda, je to talentovaná černobílá border kolie a neoficiální Zlatou palmu za nejlepší psí výkon zatím nesnědla. Výborný film jejího páníčka běžel ve Varech již dvakrát a ve čtvrtek 10. 7. v 19.00 ho můžete naposledy vidět v Pu
Na festivalu v Karlových Varech měl premiéru snímek Sbormistr. „Jsem přesvědčený o tom, že je to nesmírně důležitý film. A tím, jak je nádherný, je pro mě tak hnusný a autentický,“ líčí Juraj Loj, představitel hlavní role ve filmu, v rozhovoru pro Radiožurnál. „Ony byly tak autentické, tak jednoduše všechno říkaly a fungovaly na tom obraze, že jsem přesně věděl, že musíme najít způsob, jak se jim dorovnat,“ říká Loj o spolupráci s neherečkami.
Jako by jedna „komplikace“ nestačila. Závěrečný koncert Richarda Krajča na nedělním RtyněFestu ve Rtyni v Podkrkonoší se nesl ve znamení deště. Tím to ale neskončilo. Během koncertu totiž vypadla elektřina.
Mít rozhovor s Ivanem Trojanem je v branži vždy trumfem. Mít rozhovor s Hynkem Čermákem se také více než cení. A zrovna tito dva pánové se sejdou v Seznam.cz festivalovém studiu v rámci propagace nového filmu režiséra Dana Pánka Neporazitelní. Kdy se oba neporazitelně cítili? A jak je na tom Ivan Trojan s němčinou, v níž hraje rovněž v novém snímku Franz, se budu ptát po půl páté.
Mít rozhovor s Ivanem Trojanem je v branži vždy trumfem. Mít rozhovor s Hynkem Čermákem se také více než cení. A zrovna tito dva pánové se sešli v Seznam.cz festivalovém studiu v rámci propagace nového filmu režiséra Dana Pánka Neporazitelní. Kdy se oba neporazitelně cítili? A jak je na tom Ivan Trojan s němčinou, v níž hraje rovněž v novém snímku Franz?
Galerie jsou jedním ze způsobů trávení volného času. Možná sofistikovanější než zábavní park nebo cirkus, ale i ony by měly mít ambici své návštěvníky především pobavit.
Martin Vitík asi poslouchá všechno jiné, jen ne šlágry Osvobozeného divadla. Ale refrén „jednou jsi dole jednou nahoře“ by si s pány Voskovcem a Werichem klidně zazpívat mohl. Obsahu sloganu o výkyvech rozumí málokdo lépe než on.
O své generaci takzvaných banánových dětí, která vyrostla mezi večerkami a tržnicemi, mluví otevřeně, kriticky i s nadhledem. Mladý česko-vietnamský režisér Dužan Duong natočil první celovečerní vietnamský film v Česku. Aktuálně s ním debutoval na festivalu v Karlových Varech. Snímek mapuje komunitní život vietnamské menšiny na přelomu milénia. Sám tvůrce vyrůstal v Sudetech a v rozhovoru pro Deník popsal, jak vnímá měnící se obraz Vietnamců v očích Čechů. „Dřív jsme byli za exoty. Dneska mám po
Tam někde vzad, pár set metrů za Puppem na Goetheho stezce, kam spousta účastníků MFF KV ani nedojde, sídlí Galerie umění města Karlovy Vary. Festivaloví klasici vědí, že za ta léta tam v průběhu největší kulturní události v české kotlině vystavovali snad všichni: Jaroslav Róna, František Skála, Šimon a Michal Cabanové, Studio Najbrt nebo Theodor Pištěk… Takže logicky se hledalo další jméno výrazně spojené s moderní historií MFF KV. Až výběr padl na Václava Jiráska a jeho Varům zasvěcené práce z
Až do soboty 12. července mohou nejen návštěvníci karlovarského filmového festivalu vstoupit do dražby o designové oblečení či doplňky od známých osobností, které je věnovaly neziskové organizaci Sue Ryder pečující o seniory. Cílem této organizace, která je letošním charitativním partnerem filmového festivalu, je rozšířit povědomí o důstojném stáří mezi veřejností.