Jedna z izraelských ultraortodoxních stran opouští vládní koalici premiéra Benjamina Netanjahua. Sjednocený judaismus Tóry oznámil, že odchází z koalice kvůli dlouhodobému sporu o výjimky z branné povinnosti pro ultraortodoxní studenty židovských škol, informovala agentura Reuters. Kabinetu tak podle všeho v Knesetu zbyde ta nejtěsnější většina.
Brusel - Unijní ministři zahraničí budou dnes v Bruselu jednat o dalších krocích proti Izraeli poté, co přezkum naznačil, že izraelský postup v Pásmu Gazy mohl porušit podmínky asociační dohody s evropským...
Americký prezident Donald Trump věří, že ještě v tomto týdnu by mohl nastat zásadní průlom v jednáních o příměří mezi Hamásem a Izraelem. Jeruzalém čelí dalším obviněním kvůli ostřelování distribučních center humanitární pomoci. Izraelská armáda v neděli zasáhla místo, kde si lidé nabírali vodu. Zabila deset civilistů včetně šesti dětí. Izraelská armáda útok nepopírá a mluví o chybě. Podle Marka Štyse z organizace Člověk v tísni je „v podstatě zázrak“, že lidé v Gaze ještě přežívají.
Praha - Ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.) si dnes telefonoval s izraelským protějškem Gideonem Saarem. Ujistil ho mimo jiné o české podpoře asociační dohody mezi Evropskou unií a Izraelem. Lipavský...
U vchodu do izraelského ministerstva spravedlnosti v pondělí protestovalo několik desítek lidí proti snaze vlády odvolat generální prokurátorku Gali Baharavovou-Miaraovou. Policie demonstranty, kteří blokovali vchod do budovy, násilím odvlekla, informoval deník Haarec. Snahu vlády odvolat generální prokurátorky kritizoval i její předchůdce v úřadu Avichaj Mandelblit či šéf izraelské advokátní komory Amit Becher.
Plán přesunout všechny obyvatele Pásma Gazy do „humanitárního města“ postaveného na troskách hraničního Rafahu kritizují opoziční politici i představitelé armády.
Během minulého týdne se Palestina a Izrael vzájemně obviňovali z narušování jednání o dalším 60denním klidu zbraní. Podle Trumpa se nyní jedná a prezident doufá, že se tento týden podaří příměří dohodnout.
Podle íránské agentury Fars se tamější prezident kvůli izraelským červnovým útokům zranil. Při útěku ze zasažené budovy si měl poranit nohu. Židovský stát později obvinil, že se jej pokusil zabít.
Tajné služby popsaly, jak Izraelci připravovali útok na íránské jaderné vědce. Právě jejich smrt totiž byla pro izraelské představitele klíčová. Protože ale neočekávali, že se jim celá operace podaří, pojmenovali ji podle fantasy knihy C. S. Lewise Narnie. Nakonec v ní ale byli úspěšní – jaderné vědce zabili ve spánku a tajnou zbraní.
Íránské vedení rozděluje přístup k západu. Umírněným reformistům vadí fatva vydaná na amerického prezidenta a izraelského premiéra. Konzervativci jim zase vytýkají, že jejich zájem jednat je jen ukázkou slabosti, uvedl Institut pro studium války. Pod palbou kritiky se ocitl prezident, který fatvu nepodpořil.
Donald Trump stále optimisticky hlásí, že do konce týdne by mohlo být uzavřeno příměří v Pásmu Gazy. Na druhou stranu údajně ze schůzky s Benjaminem Netanjahuem v Bílém domě nevzešlo nic, co by se mohlo blížit dohodě. „Příměří je dlouhodobě nejasná silueta v mlze. Hamás Izraeli nebude chtít vyhovět. Po 21 měsících války ale možná nebude mít jinou možnost,“ zamýšlí se pro Český rozhlas Plus Eva Taterová z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu navrhnul amerického prezidenta Donalda Trumpa na Nobelovu cenu za mír. V Rudém moři se potopila napadená loď a OSN hlásí první dodávku paliva do Gazy po čtyřech měsících. Co dalšího přinesl uplynulý týden v konfliktu na Blízkém východě? První dodávka paliva dorazila do Gazy po čtyřech měsících, uvedl ve čtvrtek 10. července podle agentury Reuters mluvčí generálního […] The post Konflikt na Blízkém východě: Netanjahu navrhl Trumpa na Nobelovu cenu, o Gaze se s
Americké ministerstvo zahraničí potvrdilo, že ví o smrti amerického občana na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu poté, co se v médiích objevily zprávy, že izraelští osadníci ubili k smrti Palestince s americkým občanstvím.
Existuje řada variant, jak neponižovat obyvatele Pásma Gazy a uchlácholit izraelské bezpečnostní obavy. Pokud se ale současná izraelská vláda rozhodla pro odsun Palestinců, nikdo jí v tom nezabrání.
Klíčovými podmínkami pro ukončení války v Pásmu Gazy je demilitarizace tohoto území, složení zbraní ze strany teroristického hnutí Hamás a ukončení existence vojenských a vládních struktur této palestinské organizace. Ve čtvrtek to podle agentury AFP řekl izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Dodal, že pokud Izrael nedosáhne těchto cílů diplomatickým jednáním, použije vojenskou sílu.
Klíčovými podmínkami pro ukončení války v Pásmu Gazy je demilitarizace tohoto území, složení zbraní ze strany teroristického hnutí Hamás a ukončení existence vojenských a vládních struktur této palestinské organizace. Ve čtvrtek to podle agentury AFP řekl izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Dodal, že pokud Izrael nedosáhne těchto cílů diplomatickým jednáním, použije vojenskou sílu.
Podle izraelského premiéra Benjamina Netanjahu je zásadní pro ukončení války v Pásmu Gazy demilitarizace daného území a složení zbraní teroristickým hnutím Hamás.
„Realita je taková, že to bude válečný zločin nuceného transferu civilistů, který je zakázaný mezinárodním právem,“ píše o plánu izraelské vlády deník Haarec. Shoduje se tak s názory lidskoprávních organizací.
„Realita je taková, že to bude válečný zločin nuceného transferu civilistů, který je zakázaný mezinárodním právem,“ píše o plánu izraelské vlády deník Haarec. Shoduje se tak s názory lidskoprávních organizací.
Nejvyšší vůdce íránského teokratického režimu, 86letý ájatolláh, zažívá zřejmě nejtěžší období své politické kariéry od převzetí moci v roce 1989. Zatímco dříve pozici takřka všemocného duchovního ohrožovali spíše vnitropolitičtí oponenti nebo masové protesty v ulicích, dnes se musí potýkat s dopady americké a izraelské intervence a cílených atentátů na špičky revolučních gard (IRCG), jež podkopaly jeho autoritu a vnesly chaos do nejvyšších pater mocenských složek režimu. Atentát podle slov amer
Albaneseová je kritická k izraelské politice na okupovaných palestinských územích i ke způsobu, jakým Izrael vede válku v Pásmu Gazy.
Spojené státy uvalují sankce na zvláštní zpravodajku OSN pro lidská práva na okupovaných palestinských územích Francesku Albaneseovou, uvedl na X americký ministr zahraničí Marco Rubio. Zdůvodnil to tím, že Albaneseová podněcuje Mezinárodní trestní soud (ICC) k postupu proti americkým a izraelským činitelům a firmám. Rubio snahy Albaneseové označil za „nelegitimní a ostudné“.
Americký ministr zahraničí Marco Rubio ve středu oznámil, že uvaluje jménem Spojených států sankce na zvláštní zpravodajku OSN pro lidská práva na okupovaných palestinských územích Francescu Albaneseovou. USA se tím podle jeho slov staví za svého spojence Izrael, proti kterému vede Albaneseová „kampaň politického a ekonomického boje“.
„Američané jsou do velké míry ve vleku událostí. Představa, že i tak mocná země, jako jsou Spojené státy, určuje, co se bude v regionu Blízkého východu dít, je mylná. Američané na tamní krize často pouze reagují,“ říká novinář a odborník na Blízký východ Břetislav Tureček. Spolu s redaktorkou Dominikou Píhovou a arabistou a islamologem Ondřejem Beránkem rozebírají první velkou zahraniční cestu amerického prezidenta Donalda Trumpa, která směřovala na Blízký východ. O vlivu regionu na mezinárodním