Mezinárodní partneři by měli Ukrajině při její rekonstrukci pomoci prostřednictvím nového „Marshallova plánu“. Prohlásil to Keith Kellogg, zvláštní vyslanec amerického prezidenta Donalda Trumpa pro Ukrajinu a Rusko před zahájením mezinárodní konference o obnově Ukrajiny, která se koná od čtvrtka v Římě.
Evropská komise podle očekávání ustála hlasování o nedůvěře v Evropském parlamentu. Návrh na vyslovení nedůvěry podpořilo 175 europoslanců, 360 bylo proti a 18 se hlasování zdrželo. Schválení návrhu, který by vedl k odvolání celé 27členné komise, vyžadovalo hlasy dvou třetin přítomných europoslanců a zároveň většiny všech europoslanců, kterých je 720.
Bodnutím od komára se šíří nebezpečný vir chikungunya (CHIKV), který již od minulého týdne evidují ve Francii. Nemoc se projevuje horečkami, bolestí kloubů, hlavy a svalů a v některých případech i vyrážkou nebo krvácením z nosu či dásní. Pacienta, který pobýval jižně od Štrasburku v obcích Lipsheim a Fegersheim, což je jen pár kilometrů od hranic s Německem, štípl komár. Poté se začal potýkat se zdravotními problémy a následné vyšetření odhalilo, že je nakažen virem CHIKV. Podobných případů bylo
Hrají si na vlastence, ale ve fanatickém rauši mluví o soudech, věšení a samopalech po volbách, pustila se do hnutí Stačilo! europoslankyně Danuše Nerudová (STAN) kvůli výrokům volebního lídra a předsedy České strany národně sociální (ČSNS) Michala Klusáčka. Ten mluvil o tom, že pokud bude po volbách evidentní, že nelze změnit směřování země, "nazrál čas na odboj". Jeho slova, kterými se už zabývají také kriminalisté specializující se na extremismus a terorismus, odsoudili i další politici. Vole
Zatím neznámí hackeři zaútočili na interní síť ministerstva vnitra. Šéf rezortu Vít Rakušan (STAN) tvrdí, že žádná data občanů ani zásadní informace ukradeny nebyly.
PŘEDVOLEBNÍ DENÍK / V Česku jsme ještě nezažili, aby v okruhu politické strany vznikaly ozbrojené jednotky. V tomto smyslu měl náš politický extremismus zatím jen měkký charakter verbální agresivity. Tvrdý extremismus známe z historie. Hitlerova nacistická strana NSDAP měla Sturmabteilung, česky „Úderné jednotky“, které pomohly Hitlerovi k moci. U nás Gottwaldovi pomohly k moci Lidové milice, soukromá armáda komunistické strany. Teď má ve svém okruhu svoji údernou jednotku také komunisticko-náro
Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) vystoupil na tiskové konferenci ke kyberútokům. Nedávno rozsáhlý kybernetický útok zasáhl nymburskou nemocnici, kde způsobil výpadky ve zdravotní péči a možná i únik dat. Podle výroční zprávy Bezpečnostní informační služby v Česku v loňském roce došlo také k několika pokusům o sabotáže.
Ministerstvo vnitra odhalilo kybernetický útok na systém úřadu, byl odpojen, sdělil šéf resortu Vít Rakušan (STAN). Incident je závažný, nedošlo však k úniku osobních dat ani důležitých nebo utajovaných informací, dodal. Zasaženy nebyly ani systémy kritické infrastruktury, tedy ani systémy policistů nebo hasičů. Ministr nevyloučil zapojení cizího státu.
Ben Cristovao, Kabáti, Marpo, Divokej Bill, Sofijan Medjmedj, ale i na sebe navazující vystoupení Richarda Krajča s Tomáše Kluse, to jsou headlineři festivalu Hrady.CZ 2025. Zítra tak začíná největší akce svého druhu u nás, prvním z osmi víkendových programů. Své dvacetiny postupně oslaví na Točníku, Kunětické Hoře, Švihově, Rožmberku nad Vltavou, pod Veveřím, v Hradci nad Moravicí a Bouzově, konče poslední prázdninový pátek a sobotu pod zříceninou hradu Bezděz.
Rusko není Sovětský svaz, je na tom mnohem hůř, tvrdí americký ekonomický analytik Paul Warburg. Ve svém videu na YouTube vyvrací mýtus, že Rusko je díky tradici sovětského odkazu v konfliktu s Ukrajinou nepřemožitelné. Podle něj je současné Rusko ve srovnání se Sovětským svazem mnohem slabší, a to jak vojensky, tak ekonomicky. Existuje rozšířený mýtus, že Rusko, díky své sovětské historii, je schopno nést neomezené ztráty a porazit Ukrajinu v dlouhodobé válce. „Tento mýtus je úplný nesmysl,“ ří
Ministryně spravedlnosti Eva Decroix (ODS) na sociální síti X reagovala na příspěvek Jindřicha Rajchla. Předseda strany PRO kritizoval jednu z jejích fotografií, jenže si spletl opěradlo kancelářské židle s herním volantem. „No nevím, ten volant spíše nasvědčuje, že si večer pilovala jízdu na nějakém automobilovém simulátoru,“ napsal Rajchl. Ministryně se mu potom vysmála.
Letištní kontroly dokážou překvapit i zkušené cestovatele, ale to, co zažila jedna cestující ze zahraničí, by čekal málokdo. Běžná bezpečnostní prohlídka ji zaskočila natolik, že se o svůj příběh podělila na internetu. Co přesně ji zradilo a proč může podobná situace potkat každého z nás? Když se tato žena rozhodla po dlouhých patnácti letech znovu letět letadlem, netušila, že rozruch při letištní kontrole způsobí právě její rozkrok. „Letěla jsem poprvé po patnácti letech a na obou letištích mi
Hlasováním o nedůvěře vládě chtělo opoziční hnutí ANO zakrýt rozhodnutí Vrchního soudu v Praze, který zrušil osvobozující verdikt nad předsedou ANO Andrejem Babišem v kauze Čapí hnízdo, řekl premiér Petr Fiala.
Zatímco počet obětí bleskových záplav v Texasu stoupá, administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa čelí kritice. Tragická bilance je totiž přičítána Trumpovým škrtům ve federální sféře a lídr demokratických senátorů požaduje prošetření jejich dopadů na dění v jižním státě USA. To navíc negativně ovlivnila také absence varovných sirén v epicentru katastrofy.
Šéf opozičního hnutí ANO Andrej Babiš se po několika měsících vrátil na Krnovsko. V Moravskoslezském kraji totiž bude lídrem kandidátky ANO v nadcházejících podzimních volbách do Poslanecké sněmovny.
Dodávky závadného masa způsobily epidemii otrav v okupované části Záporožské oblasti poté, co je k přípravě pokrmů použily dětské jídelny ve školkách. V nemocnici skončilo nejméně sedmnáct dětí. Některé z nich opakovaně. Dodávky nekvalitního masa z ruského Belgorodu měly stát za epidemií otrav dětí předškolního věku v okupované části Záporožské oblasti na Ukrajině. Informovala o tom ukrajinská média s odvoláním na sociální sítě odbojové organizace Žlutá stužka. K největším problémům mělo dojít v
České zemědělce trápí půdní sucho každý rok, letošek není výjimkou. „V České republice sucho je, bylo a pravděpodobně i bude,“ říká Lenka Bartošová, vědkyně a členka týmu projektu InterSucho. V rozhovoru mluví o dlouhodobých dopadech půdního sucha, o tom, jak proti němu Česko bojuje i jaký bude jeho vývoj do budoucna.
Na dnešek připadá neslavné výročí. „10. červenec 1947 je smutný den našich dějin. Vláda na nátlak Moskvy odmítla Marshallův plán poválečné obnovy a parlament odhlasoval ostudný Lex Schwarzenberg. Majetek aktivního bojovníka proti nacismu, knížete Adolfa Schwarzenberga, byl rodině opakovaně odňat (prvně nacisty r. 1940),“ napsal na síti X kněz a bývalý ministr kultury Daniel Herman.
Na dnešek připadá neslavné výročí. „10. červenec 1947 je smutný den našich dějin. Vláda na nátlak Moskvy odmítla Marshallův plán poválečné obnovy a parlament odhlasoval ostudný Lex Schwarzenberg. Majetek aktivního bojovníka proti nacismu, knížete Adolfa Schwarzenberga, byl rodině opakovaně odňat (prvně nacisty r. 1940),“ napsal na síti X kněz a bývalý ministr kultury Daniel Herman.
Cena piva byla po celou historii považována za sociálně citlivou otázku. Ale tvrzení, že vláda, která ho zdraží, padne, je pouhý mýtus. Nikdy se to nestalo. I tak se i dnes z ceny piva stává prostředek politického boje.
Počátek 90. let minulého století: zatímco střední a východní Evropa se koupala v euforii z pádu komunismu, v Jugoslávii se začaly dít podivné věci. Země se propadala do ekonomické a ústavní krize. Slovinsko a Chorvatsko, dvě nejbohatší republiky federace, se rozhodly pro nezávislost.
Mediální návyky českých voličů se výrazně liší podle jejich politických preferencí. Zatímco příznivci hnutí ANO tráví u televize v průměru přes tři hodiny denně, voliči Pirátů ji sledují nejméně. Na sociální síti Facebook jsou zase nejaktivnější stoupenci SPD. Vyplývá to z předvolební analýzy společnosti NADA Research.
Důsledky blížících se voleb do Poslanecké sněmovny budou zcela nepochybně zásadní. Heslo koalice SPOLU, že jde o všechno, sice leckdo zpochybňuje, ale při porovnání rozdílnosti dvou hlavních táborů můžeme dojít k závěru, že se hraje opravdu o hodně. Pro příznivce liberální demokracie jde skutečně takřka o všechno, protože opoziční tábor reprezentovaný ANO a SPD, případně dalšími antiliberálními stranami, více méně jasně deklaruje odklon od civilizované evropské politiky. Těmto stranám leží v ža
Nekonečný seriál s názvem kauza Čapí hnízdo pokračuje. Vrchní soud zrušil osvobozující rozsudek městského soudu s doporučením, jak má následně v případě neoprávněných dotací rozhodnout. Vypadá to, že šéf hnutí ANO by mohl být skutečně odsouzen. Ovlivní ještě tento dlouholetý případ rozhodování lidí ve volbách? A do jaké míry zkomplikuje povolební vyjednávání a chování prezidenta Petra Pavla ohledně jmenování premiéra? Otázka: Vrchní soud zrušil osvobozující rozsudek městského soudu v kauze Čapí