Z vysokého stromu v parku na Komenského náměstí v centru Mladé Boleslavi se ve středu dopoledne zřítilo dítě. Utrpělo vážné zranění, na náměstí pro něho letěl vrtulník. Na místě zasahovali záchranáři, hasiči i policisté.
V době, kdy se Evropa i USA potýkají s vlnou veder, řeší Jižní Amerika opačný extrém – na kontinentu se prudce ochladilo a lidé čelí nebývale mrazivému počasí. Na situaci upozornila agentura Reuters.
Na autobusovém nádraží v Chodově na Sokolovsku došlo k neobvyklé situaci. Jeden z cestujících totiž začal při čekání na svůj spoj „venčit“ krajtu královskou. Vyděšení lidé na místo přivolali hlídku městské policie.
Správa národního parku České Švýcarsko zakázala vstup do chráněné oblasti v nočních hodinách kvůli nebezpečí vzniku požárů. Aktuálně je stupeň požárního rizika na ukazatelích správy parku zvýšený.
Pivovar Radegast letos pokračuje v boji za zachování vody v české krajině.
Vodohospodáři v některých částech Jihomoravského kraje požádali obce, aby kvůli suchu zpřísnily užívání pitné vody. Lidé teď nesmějí vodou z vodovodního řadu zalévat zahrady, umývat auta nebo napouštět bazény. Opatření platí od pondělí do poloviny září. Za nedodržení tohoto nařízení hrozí pokuta až 50 tisíc Kč. Podobná situace byla naposledy v roce 2022.
Netopýři pijící z injekčních stříkaček, malí dravci vypadlí z hnízd... Ve středisku péče o zvířata ve francouzském regionu Gironde bylo kvůli vlně veder nutné se postarat o něco vyšší počet zvířat, než je obvyklé, což podle místních ošetřovatelů dokazuje, jak volně žijící zvířata v horku trpí, napsala agentura AFP.
Teprve dvaadvacetiletá žena se pokusila v neděli ráno ukončit svůj život skokem do Vltavy. Do řeky se vrhla z Čechova mostu v Praze, pád naštěstí přežila. K vyčerpané vzlykající dívce přijeli policisté z pohotovostní motorizované jednotky, kterým se podařilo s pomocí záchranného lana ženu bezpečně dostat na břeh, kde jí poskytli první pomoc.
Český hydrometeorologický ústav varuje, že tento týden mohou teploty vystoupat až ke 37 stupňům Celsia. Takové počasí představuje značnou zátěž pro lidský organismus. Zaměstnavatel musí v těchto případech vytvořit pro své zaměstnance podmínky, které neohrožují jejich zdraví a nevznikají tak třeba na pracovišti spory ohledně klimatizace.
V Česku panuje horké počasí. V souvislosti s tím platí v řadě oblastí výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před nebezpečím požárů. Ty přitom mohou v horkém a suchém počasí vzniknout i na základě drobnosti, jako je třeba nedopalek od cigarety. Na co dalšího si dát pozor a co na základě výstrah mohou stanovit vyhlášky či nařízení územních celků?
Čtyřiadvacetiletý řidič vozu Audi A4 zemřel ve středu ráno v hořícím automobilu na silnici I/19 v Táboře. Podle prvních výsledků vyšetřování jel příliš rychle, vylétl ze silnice a narazil do stromu. Auto následně pohltily plameny.
Lední medvědi, papoušci nestoři kea, ale i kapybary nebo bizoni – ti všichni si v pražské zoo v horkých dnech užívají pořádnou porci ledu. V rámci akce „Zoo pod ledem“ totiž zaměstnanci zahrady i letos v horkých dnech rozmisťují do výběhů tuny ledových kostek.
O první takzvané klimatické vízum v Austrálii už žádá přes čtyři tisíce obyvatel tichomořského souostroví Tuvalu, což je asi 42 procent populace. Píše to japonská agentura Kjódó. V důsledku změn klimatu se zvyšuje hladina oceánu, což ohrožuje existenci souostroví.
Byla středa 2. července 1975. Teplé počasí vylákalo do oblasti Dolní gejzírové pánve v Yellowstonském národním parku rybáře i s jeho ratolestí. Zatímco rybář zamířil k potoku, dítě zvědavě obhlíželo vřídla a gejzírová jezírka s tyrkysově zbarvenou vodou. Náhle zaječelo hrůzou. Na hladině jednoho z jezírek se pohupovalo torzo lidského těla v rozkladu.
Jih a západ Evropy v posledních dnech sužují vysoké teploty, které v několika oblastech vedly až k lesním požárům. V tureckém Izmiru na západě země vyhlásily úřady evakuaci 42 tisíc lidí, požáry spalují také řecký ostrov Chios. Výstrahy kvůli vysokým teplotám vyhlásila Francie, Španělsko, Itálie, Portugalsko a Německo. Ve Španělsku dokonce padl červnový teplotní rekord, a to 46 stupňů Celsia.
Tuny leklých ryb vylovili rybáři v okolí jezu v Bulharech na Břeclavsku z řeky Dyje, kde část z nich pluje po hladině a některé jsou ještě stále u dna. Ryby uhynuly v řece pod nádrží Nové Mlýny v důsledku nedostatku kyslíku, který způsobilo horko a přemnožené sinice. Leklé ryby už dopluly k Břeclavi.
Horkým víkendem to neskončilo. Česko zažívá zatím nejteplejší týden roku, příliv velmi teplého vzduchu od jihozápadu způsobuje tropické dny i noci. Ani během nich neklesá teplota pod 20 stupňů a to nejhorší má teprve přijít. Na středu odhadují meteorologové maximální teploty až na 37 stupňů. Češi se tak na začátku prázdnin chladí, jak to jde. Nejpohodlnější je to samozřejmě u vody. Mírné ochlazení má přijít s víkendem.
Česko má sedmadvacátou chráněnou krajinnou oblast. Vznikla v úterý na 125 kilometrech čtverečních na soutoku řek Moravy a Dyje. Pečovat bude o meandrující toky, tůně, nivní louky a komplex unikátních lužních lesů, největší nejen v tuzemsku, ale i v celé střední Evropě. O ochraně tamního území se už desítky let vedou debaty, které neutichají ani teď – odpůrci CHKO na její vznik reagují třeba kasačními stížnostmi či návrhem k Ústavnímu soudu, který podali poslanci hnutí ANO.
Vzácný přírodní úkaz mohli pozorovat v neděli lidé na pobřeží v severním a centrálním Portugalsku –takzvaný valící se mrak. Impozantní jev vzbudil mezi návštěvníky pláží mimořádnou pozornost a místy i paniku, protože budil dojem, jako by se z Atlantiku valila na pevninu vlna tsunami.
Praha - Horké počasí může být rizikové pro pacienty s vysokým krevním tlakem nebo srdečními a cévními chorobami. Vedro ovlivňuje i účinek některých léků, jiné zase tělu brání se ochlazovat. V tiskové...
Jen malé osvěžení poskytuje v těchto dnech Středozemí moře rekreantům na rozpálených plážích. Tepelná kupole nad Evropou žene rtuť teploměrů na mnoha místech až nad čtyřicet stupňů a kromě pevniny se ohřívá i voda. Ta má teď ve většině Středomoří přes 25 stupňů. Na podzim by vysoká teplota moří mohla vést k podobným záplavám, jaké loni postihly i Česko.
Mladý samec losa evropského putuje v těchto dnech východní Moravou. Lidé jeho přítomnost zaznamenávají na mobilní telefony a zveřejňují na sociálních sítích. Tento v Česku vzácný přežvýkavec se nebojí procházet v blízkosti zástavby a občas se svlaží v místních rybnících. Jedná se přitom o tentýž kus, který byl před více než týdnem spatřen na Ostravsku. Podle jednoho z pozorovatelů je zesláblý a kulhá na zadní nohu.
KRÁTCE: O víkendu se státem Jižní Dakota v USA prohnaly bouře a tornáda, které na severovýchodě státu způsobily rozsáhlé škody. Tornádo bylo vyhodnoceno jako kategorie EF3, odhadovaná síla větru byla mezi 218 až 266 km/h a na zemi se pohybovalo na dráze dlouhé 11 kilometrů. Tornádo na své cestě ničilo stromy, úrodu a několik přístřešků. Národní meteorologická služba potvrdila i další tornáda o síle EF2 a EF1, která se vyskytla nedaleko.
Požáry v Řecku, Turecku či Francii, ale také následky bouřek, které zastavily mimo jiné vlakovou dopravu mezi Paříží a Milánem. Jižní Evropu zasáhla vlna extrémních veder, ta se však rozšířila i do dalších zemí. Vůbec nejvyšší teploty pro toto období roku registrovalo v minulých dnech Španělsko, kde naměřili červnový rekord 46 stupňů.