Přívalové deště zasáhly severovýchod Španělska, v Katalánsku byla na několik hodin zcela přerušena železniční doprava. Úřady hlásily místní záplavy, informovala agentura AFP.
Pití dešťové vody z kaluží a spaní v jeskyni. To pomohlo šestadvacetileté Němce Caroline Wilgaové přežít 11 nocí ztracená v buši v Západní Austrálii.
Anglicky kangaroo. Německy Känguru. Španělsky canguro. Rusky kenguru. I slovensky kengura, dokonce maďarsky kenguru. Jen v češtině (a chorvatštině, ať nejsme jen pragocentristi) klokan. Kde se takové slovo vzalo? To ví historik a geograf Jiří Martínek alias Doktor Vševěd z televizní soutěže Na lovu.
Šestadvacetiletá Češka spadla při pátečním sestupu z rakouské hory Wildenkogel u obce Matrei na východě Tyrolska. Vážně zraněnou i se zbytkem osmičlenné skupiny musel zachránit vrtulník. Vyčerpaná skupina se během sestupu potýkala s těžkými podmínkami, včetně sněhu a silného větru.
U Českého Brodu na Kolínsku se v sobotu nedlouho před polednem stala nehoda dvou osobních aut. Z dosud nezjištěných příčin nabouraly oba vozy do stromů. Jedno z aut začalo po nárazu hořet. To se podařilo kolemjedoucím řidičům uhasit. Zraněnou řidičku museli hasiči z havarovaného auta vyprostit.
Policisté vytáhli v sobotu ráno z Vltavy poblíž Císařského ostrova v Praze mrtvolu asi třicetiletého muže. Toho ještě živého zahlédli v řece rybáři, poříční policisté sice dorazili krátce nato na místo, ale než stihli zasáhnout, muž zmizel pod vodou a utonul.
Hmyzem roku letos Česká společnost entomologická vyhlásila světlušky. Chtěla poukázat i na to, jak je ohrožuje světelné znečištění. Sexuální život brouků s lucerničkami či jejich lov hlemýžďů přibližuje entomolog Martin Novák.
Orlová, Rychvald, Velká Bíteš, ale třeba také Benátky nad Jizerou nebo Kostelec nad Černými lesy. Řada měst je v rámci hromadné dopravy odkázaných na autobusové spoje. Železnice přes ně jednoduše neprocházejí. Nejčastěji kvůli vysokým nákladům na výstavbu a provoz tratí, nevhodnému terénu či lokalitě, ve které nedává ekonomický smysl železnici budovat. Pro obce jde o výraznou komplikaci.
Do sporu s chataři v jedné z osad na Mladoboleslavsku se dostal majitel pozemků, na nichž je osada postavena. Muž totiž pomocí bagru přerušil všem přívod elektřiny, odstranil pumpu a zasypal studnu. Chataři se bránili u soudu a ten nařídil, aby muž vše uvedl do původního stavu. Majitel pozemků se bránil ještě u Ústavního soudu, ale ani tam nepochodil.
Lavičky v městských lesích v Ostravě vypadají běžně, přesto jsou zcela jedinečné. Dřevo, ze kterého jsou vyrobené, má v sobě zapsané dramatické události z konce války. Poznáte to na první pohled, prozradíme jak.
Ve vodní nádrži Orlík je kvůli suchu až o deset metrů méně vody. Kvůli nedostatku vody ve Vltavě stojí třeba i plavební komora v Kořensku, lodě mají smůlu. Sucho také odhalilo na Orlíku řadu zajímavých staveb, které se po stavbě přehrady zatopily.
Dvakrát větší venkovní výběh, moderní pavilon s vnitřním zázemím i novou expozicí místo čtyřicet let starého a nevyhovujícího. Tak bude vypadat nový žirafinec v liberecké zoologické zahradě. Jeho stavba začne po prázdninách a hotová bude ve druhé polovině příštího roku.
V okolí obcí na severozápadě Slovenska se dlouhodobě toulal medvěd, který na terase rodinného domu v obci Mošovce v Žilinském kraji roztrhal v minulých dnech psa. Zásahový tým v noci ze čtvrtka na pátek medvěda zastřelil.
Losu evropskému, který již několik týdnů putuje Českem, se na Zlínsku zřejmě zalíbilo. V regionu se totiž objevil již na přelomu června a července - a stále v něm zůstává. Svědčí o tom zkušenost čtenáře Deníku, který zvíře potkal v pátek ráno ve Zlíně-Želechovicích.
Miláček návštěvníků brněnské zoo je zpět. Sedmadvacetiletou medvědici Coru si mohou příchozí prohlédnout zblízka v novém výběhu. K tomu původnímu se lidé poslední dva roky nedostali kvůli sesuvu svahu a oblíbené zvíře sledovali jen skrze webovou kameru. V novém prostředí si Cora užívá hlavně bazén, jak se přesvědčila i kamera Novinek. Příští týden jí navíc přibude společnost - dvě medvědice z Německa.
Na Zlínsku se už třetí týden pohybuje los evropský. V pátek ráno se objevil v Želechovicích nad Dřevnicí i ve zlínské místní části Lužkovice. Jak potvrdila policejní mluvčí Monika Kozumplíková, zvíře nejprve přešlo přes silniční křižovatku a potom zamířilo na zahradu jednoho z rodinných domů. Policistům se nakonec podařilo losa bezpečně vyprovodit zpět do lesa.
Inspektoři Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) letos v prvním pololetí odhalili při kontrolách zboží na Letišti Václava Havla v Praze 19 živých škůdců v zásilkách z mimoevropských zemí. Mezi škůdci byl i druh hmyzu vrtule Bactrocera dorsalis, která patří mezi dvacítku nejobávanějších škůdců v zemích EU.
Želechovice nad Dřevnicí (Zlínsko) - Policisté doprovodili k lesu losa, který dnes ráno procházel rušnou křižovatku v Želechovicích nad Dřevnicí na Zlínsku. Informace o výskytu zvířete předali starostovi...
Lesní požáry zasáhly dvojici národních parků na západě Spojených států, mimo jiné vyhlášený Grand Canyon (Velký kaňon) v Arizoně. V pátek o tom informovala agentura AP, podle které úřady evakuovaly pracovníky i návštěvníky parku.
Změna klimatu způsobuje vlny veder, navzdory tomu se otevírají nová datová centra a další kryptoměnové doly. Tyto nové vysavače elektřiny však v USA přicházejí současně s instalací velkých bateriových úložišť. Díky nim budou energetické společnosti schopny velkou část energie ze slunce a větru zadržovat a následně využívat podle potřeby.
Vědci zjistili, že velcí kopytníci jako divocí koně či zubři efektivně snižují počet klíšťat v přírodě díky své přirozené pastvě. V milovické rezervaci jich bylo na pasených plochách až o 75 procent méně než v okolních, neobhospodařovaných porostech. Klíšťat v tuzemsku v posledních letech kvůli změnám klimatu přibývá a šíří se do vyšších nadmořských výšek. O výsledcích výzkumu informovala společnost Česká krajina.
Vědci zjistili, že velcí kopytníci jako divocí koně či zubři efektivně snižují počet klíšťat v přírodě díky své přirozené pastvě. V milovické rezervaci jich bylo na pasených plochách až o 75 procent méně než v okolních, neobhospodařovaných porostech. Klíšťat v Česku v posledních letech kvůli změnám klimatu přibývá a šíří se do vyšších nadmořských výšek.
Dveře jsou jedním z prvních prvků, kterých si v interiéru všimneme. Spojují místnosti, dotvářejí atmosféru a často rozhodují o celkovém dojmu z prostoru. Když se spojí design s funkčností, vznikne řešení, které nejen dobře vypadá, ale i dlouhodobě slouží. Právě takové jsou hliníkové interiérové dveře, které nabízí renomovaná značka Aluprof.
Před šestou hodinou ranní mohli řidiči na Zlínsku v pátek znovu spatřit mládě losa evropského. Martin Jakuba ze stolařství v Želechovicích jej zachytil na silnici poblíž rušné křižovatky v Lužkovicích pod železničním mostem.